Wrocławskie MPWiK dołączyło do nowego projektu badawczego ToxWatch, którego celem jest stworzenie i przetestowanie nowoczesnego urządzenia do monitorowania toksyczności ścieków i wód. Przedsięwzięcie realizowane jest w konsorcjum z Politechniką Wrocławską oraz startupem HighDense.
Projekt zakłada opracowanie prototypowego systemu, który zostanie umieszczony w wybranej przepompowni ścieków. Kluczowym założeniem innowacyjnej technologii jest wykorzystanie osadu czynnego pobranego z oczyszczalni do analizy próbek ścieków. Dzięki temu możliwe będzie określenie wpływu zawartych w nich substancji na procesy oczyszczania. Takie podejście pozwoli uniknąć błędnych wyników, jakie mogą występować w przypadku stosowania organizmów referencyjnych, takich jak rozwielitki. Nie każda substancja szkodliwa dla tych organizmów wpływa bowiem negatywnie na osad czynny, co może prowadzić do fałszywych alarmów.
Nowatorski sposób badania ścieków umożliwi ochronę osadu czynnego w oczyszczalni we Wrocławiu przed działaniem niebezpiecznych substancji. Testy terenowe prowadzone będą przez MPWiK, a specjaliści z Politechniki Wrocławskiej i HighDense skoncentrują się na opracowaniu i udoskonaleniu urządzenia. Dodatkowo projekt obejmuje stworzenie specjalistycznego oprogramowania, które pozwoli na stworzenie sieci monitorujących duże obszary. W momencie wykrycia toksycznych substancji system automatycznie przesyłałby powiadomienia o zagrożeniu.
Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przeznaczyło na ten cel 16 mln zł brutto. Umowa pomiędzy konsorcjum a NCBiR została już podpisana, co otwiera drogę do realizacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i usprawnienia procesów oczyszczania ścieków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz