Zadaj nam pytanie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

czwartek, 20 lutego 2025

Nowe przepisy wodno-kanalizacyjne 2025 – co musisz wiedzieć?

 






W 2025 roku w Polsce planowane są istotne zmiany w przepisach dotyczących gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Oto kluczowe informacje na ten temat:

Nowelizacja ustawy Prawo wodne

3 grudnia 2024 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz zapewnienie odpowiedniego dofinansowania dla państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej, służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących oraz służby geologicznej. Planowane jest przeznaczenie 282,8 mln zł na modernizację tych służb w latach 2025–2028. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w Prawie budowlanym

Od 20 stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone ustawą z dnia 21 listopada 2024 roku o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza regulacje dotyczące sieci, przyłączy i instalacji wodorowych, uwzględniając je w przepisach obok sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zmiany te mają na celu dostosowanie prawa do rozwijającej się infrastruktury wodorowej.

Zmiany w systemie opłat za wodę

W 2025 roku planowane są również zmiany w systemie opłat za wodę. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt nowelizacji przepisów, który przewiduje przekazanie kompetencji zatwierdzania opłat z powrotem w ręce rad gmin, co ma na celu lepsze dostosowanie polityki cenowej do lokalnych potrzeb. Samorządy będą mogły wprowadzać system progresywnego naliczania opłat, uzależniając wysokość stawek od poziomu zużycia w danym gospodarstwie domowym oraz liczby osób w rodzinie. Planowane jest również wprowadzenie minimalnego dostępu do wody pitnej w symbolicznej cenie jednego złotego za 1 m³, aby zapewnić podstawowe potrzeby mieszkańców niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Te zmiany mają na celu poprawę zarządzania zasobami wodnymi, modernizację infrastruktury oraz dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb i wyzwań w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

5 najczęstszych problemów kanalizacyjnych w budynkach wielorodzinnych – jak im zapobiegać?

  Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe często stają przed wyzwaniami związanymi z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Awarie w tego typu bu...